فروشگاه تجهیزات پزشکی بیمارستانی زیبایی

02188980794 - 09128296091
پاسخگویی از ساعت 10 الی 22

رگ پنهان در تزریق

رگهای متلاشی شده یک مشکل شایع در بین مصرف کنندگان داروی داخل وریدی (IV) است. تقریباً هر مصرف کننده داروی IV معمولی در نتیجه صدمات مکرر ناشی از تزریق داخل وریدی ، یک یا چند رگ پنهان ایجاد می کند. اگرچه بهبودی ممکن است ، اما اغلب آسیب به رگها دائمی است و ممکن است منجر به عوارض جدی سلامتی شود.
رگ پنهان در تزریق

رگهای پنهان اغلب به دلیل صدمات مزمن ناشی از تزریق داخل وریدی هستند. پس از تزریق به مدت یک هفته یا ماه در همان رگ ، سطح داخلی رگ متورم و متلاشی می شود. جریان خون از ورید متوقف می شود. در بسیاری از موارد ، ورید پس از فروکش شدن تورم بهبود می یابد و جریان خون به حالت عادی باز می گردد. با این حال ، فروپاشی دائمی یک امکان است.با این حال آموزش تزریق نیز کاری از پیش نمی برد. علل رگهای متلاشی دائمی شامل موارد زیر است:

 • استفاده مکرر از همان رگ برای تزریق
 • استفاده از سوزن بلانت.
 • بعد از تزریق خیلی سریع سوزن را جدا کنید
 • روش تزریق نامناسب.
 • داروهایی که رگها را تحریک می کنند و باعث التهاب می شوند
 • علائم وریدهای فروپاشی

شایع ترین علائم رگ های پنهان شده دست و پا به علت ریزش گردش خون ، درد شدید در محل تزریق و تغییر رنگ پوست است. در شروع تزریق نیز ممکن است خارش در محل تزریق وجود داشته باشد.

رفتار
درمان رگهای متلاشی شده معمولاً صرفاً استفاده از یک حس مشترک است. از تزریق به همان رگ جلوگیری کنید. این امر باعث می شود تا مدت زمان بهبودی رگ مفید باشد و به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند.

همچنین ویتامین ها و مکمل های خاصی وجود دارند که می توانند به درمان رگهای ملتهب کمک کنند. ویتامین C و روتین (یک فلاونوئید موجود در میوه مرکبات ، کلم بروکلی و جوانه بروکسل) برای درمان التهاب مرتبط با رگهای فروپاشیده اثبات شده است.

مشکلات بهداشتی مرتبط با وریدهای فروپاشی
هنگامی که رگها به طور دائم فرو می روند ، بعضی اوقات رگ های جدید و کوچکتر برای جایگزینی مواردی که دیگر عملکردی ندارند تشکیل می شوند.

با این حال ، این رگهای کوچکتر جریان خون کافی را ممکن نمی کنند و ممکن است گردش خون مختل شود. گردش خون ضعیف به دلیل کمبود اکسیژن کافی ، می تواند به مشکلات قلبی ، سکته مغزی ، بیماری کلیوی و سیانوز اندام منجر شود. با سیانوز ممکن است تغییر رنگ در اندام و احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن وجود داشته باشد.

جلوگیری از فروپاشی وریدها 
از آنجا که اقدامات بسیار کمی برای درمان رگ پنهان شده دائمی وجود دارد ، دانستن چگونگی جلوگیری از آنها بسیار مهم است. راه نهایی برای جلوگیری از ریزش رگها ، قطع مصرف داروهای IV است. این بهترین مرحله برای سلامتی و سلامتی کلی است.

اگر ترک کردن در حال حاضر گزینه ای نیست ، با استفاده از داروهای IV اقدامات احتیاطی را انجام دهید. در اینجا چند نکته و روش برای جلوگیری از ریزش رگها آورده شده است:

 • از برنامه های تبادل سوزن استفاده کنید. سوزن های صاف یک دلیل شایع رگ های متلاشی شده است.
 • مواظب باشید که به سرخرگ برخورد نکنید. شریان ها و رگ ها بسیار نزدیک به هم می نشینند ، بنابراین اشتباه کردن آسان است. در صورت برخورد شریان ، بلافاصله سوزن را بیرون آورده و فشار محکم را در محل تزریق اعمال کنید.
 • به داخل رگ های دست تزریق نکنید ، زیرا آنها بسیار کوچک هستند و به راحتی می ریزند. همچنین از تزریق داخل کشاله ران خودداری کنید زیرا این مسئله می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در گردش خون شود.
 • به محل های متورم یا کبود شده تزریق نکنید.
 • همیشه قبل از تزریق ناحیه را بچرخانید تا از ورود خاک و ریزگردها به داخل ورید جلوگیری شود و باعث تحریک شود.
 • هنگام استفاده از توریچ ، هرگز آن را خیلی محکم نچسبانید.

روش های تزریق زیر جلدی یا عضلانی را انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید ، این روش عوارض سلامتی خاص خود را دارد که با آن همراه است.


با این حال چطور این مشکل را برطرف کرد

همانطور که پیش تر ذکر شد این مشکلات معمولا بر شانه پرستاران است که برای یک تزریق ساده گاهی نیاز به چندین بار سعی و خطا بوده که باعث رنجش بیمار می شود . این مشکل در حالی بزرگتر می شود که بیمار اطفال و یا نوزاد باشد . به همین خاطر بهترین روش استفاده از دستگاه رگ یاب است . رگیاب یک دستگاه پزشکی است که به کمک آن می توان رگ های پنهان بیمار را مشاهده و عمل تزریق را انجام داد . 

قیمت رگ یاب لیزری

بهترین نوع رگ یاب لیزری که در ایران قابل خرید باشد در حال حاضر برند venascope می باشد که از نظر قیمت نیز بسیار پایین تر از نمونه مشابه آن است . مدل vns5 آن توسط شرکت ما ارائه می شود . جهت خرید دستگاه رگ یاب با ما تماس بگیرید .  

کد: 50020009

زمان انتشار: شنبه 14 تیر 1399 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 909